Bir SEO Uzmanı Olmak İçin Neleri Bilmeniz Gerekiyor

Bu aralar İzmir’de çok popüler olan bir iş de SEO uzmanlığı ancak popüler derken SEO uzmanı olanlar değil olmak isteyenlerin çokluğu sebebiyle popüler. Teknolojiyle paralel olarak ortaya çıkan yeni bir meslek de SEO uzmanlığı diyebiliriz. Peki SEO uzmanı olmak için neleri bilmek gerek.

Teknolojiye İlgi Duymak

Bir SEO uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle teknolojik ürünlere, gelişmelere ve teknoloji kullanımına ilgi duymak zorundasınız çünkü bu sizin işiniz. Ayrıca teknik donanıma da sahip olmalısınız ki işinizi yaparken karşınıza çıkacak olan şeylerde yadırgamak yerine hemen çözüme yönelin. Mesela yazılımlar, eklentiler, web sitesi kurmak, yönetmek gibi konular sizin için çocuk oyuncağı olmalıdır. Unutmayın ki bu konuda ne kadar çok şey bilirseniz hem verimli çalışırsınız hem de çalışmaktan zevk alırsınız.

Arama Motoru Gibi Düşünmek

Öncelikle SEO uzmanlarının iş alanı olan arama motorlarını çok iyi anlamaları gerek. Nasıl çalışırlar, nelere öncelik verirler, kullanıcıya neler sunarlar gibi konularda yetkin olmalıdırlar. Çünkü Arama motoru optimizasyonunu sağlamak için öncelikle araman motoru algoritmalarını bilmek ve çalışma mantığını kavramak gerek. Bunun için güncellemelere de hakim olmak ve arama motorlarının hangi konulara doğru evirildiğini iyi gözlemlemek gerek. İşte SEO uzmanını  yapması gereken de arama motoru gibi düşünerek nelere öncelik vereceğini veya siteyi nelerle ilişkilendireceğini kavramak. SEO sertifikalı bir SEO uzmanı var mıdır diye soracak olursanız da aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Google Analytics ve Diğer SEO Araçları

SEO araçlarının en büyük avantajı problemleri tespit etmek ve bu sayede kolayca düzelterek süreci hızlandırmaktır. Dijital bir ortamda manuel olarak problem tespit etmek hem yersizdir hem de çok zordur. İşte bu yüzden SEO araçlarını kolaylıkla kullanabilir ve işinizi hızlandırabilirsiniz.

SEO araçları içinde en çok kullanılan ve uzmanların işini en çok kolaylaştıran yöntem Google analytics  diyebiliriz. bu sayede üzerinde çalışılan web sitesi hakkında bilgi edinmeniz ve analiz yapmanız daha olaydır. Çünkü sayfa trafiğiniz gözlemleyebilir ve böylece değişikliklerin etkisi hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız çıkarımlar sonucunda daha etkili çalışmalar da yapabilirsiniz.

Tarayıcı Eklentileri

SEO araçları ile web sitesinin tamamında tarama yapabilirken, tarayıcı eklentileri ile de sitede kısmi taramalar yapabilirsiniz. en çok kullanılan tarayıcılar için geliştirilen eklentiler sayesinde spesifik analizler elde edebilirsiniz.

İngilizce Bilmek

Aslında herkes için İngilizce bilmek ihtiyaçken, SEO uzmanları için zarurettir diyebiliriz. çünkü dijital ortamda hakim olan dil İngilizce olduğu için karşınıza çıkan sorunu anlamak çok önemlidir. Sorunu anladıktan sonra çözümünü bulmak çok daha kolay olacaktır.  Bazen de sorunu anlasanız dahi çözümü için sunulan kaynaklar İngilizce olursa çözüme ulaşmanız zor olacaktır.

Web Programlama Dilleri

Programlama kısmı front-end (kullanıcı tarafı) ve back-end (sunucu tarafı) olarak ikiye ayrılır. İşte kullanıcı tarafında kullanılan, programlama dilleri Html, JavaScript ve CSS’dir.  Bunları biliyorsanız bir web sitesini rahatlıkla kurabilirsiniz. Ancak sunucu tarafında kullanılan diller çok daha gelişmiştir.

Web sitesi kullanıcı programlama dilleriyle kurulduğu için SEO uzmanı bunları bilmelidir. Çünkü web sitesini anlamak ve değişiklik yapmak için bu dilleri bilmek şarttır. Ayrıca MS programları da uzmanın işini kolaylaştıran ve elini hızlandıran bir araç olduğundan bilinmesi gerekir.

İzmir’de bir SEO uzmanı arıyorsanız da http://seoizmir.net/ web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.